Wykładzina winylowa: zalety i wady.

Wykładzina winylowa

Co to jest wykładzina winylowa? Jest to nic innego jak odmienna nazwa dla wykładzin PVC. Producenci często używają tej nazwy aby odróżnić swoje produkty od innych wykonanych z PVC ( np. rury, okna).

Wykładzina winylowa występuje w postaci rulonów oraz płytek. Obecnie producenci oferują w sprzedaży niezliczoną ilość kolorów i wzorów. Płytki są łatwiejsze w instalacji. Produkowane są również z samoprzylepnym spodem. Wykładzina w rolce jest trudniejsza w instalacji. W tym przypadku niezbędna jest pomoc doświadczonego instalatora posiadającego odpowiednie narzędzia.

                                         

Zalety wykładzin winylowych

Wykładziny winylowe charakteryzują się wyższą miękkością w porównaniu z innymi rodzajami wykończeń podłogi. Elastyczność zwiększa łatwość użytkowania.

Płytki winylowe występują we wzorach, które do złudzenia przypominają podłogi wykonane z drewna lub z kamienia.

Winyl jest bardzo trwały dlatego nie trzeba się obawiać że zostanie łatwo uszkodzony lub zniszczony. Producenci oferują nierzadko 20 letnią gwarancję na swoje produkty. Odpowiednio pielęgnowana podłoga z PVC może być użytkowana nawet 25 lat.

Wykładziny winylowe są odporne na wodę i brud. Łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy mop i powszechnie używane  środki czystości.

Wady wykładziny winylowej.

Wykładzina winylowa zrobiona jest z PVC. Dlatego może być źródłem  emisji  lotnych związków organicznych. W ostatnich czasach producenci stworzyli technologię umożliwiającą zminimalizowanie zagrożeń tego typu.

Instalacja wykładziny wymaga pewnego doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. Przygotowanie podłoża pod wykładzinę wymaga odpowiednich materiałów oraz czasu. Podczas montażu trzeba pamiętać o zachowaniu czystości aby między posadzkę i wykładzinę nie dostał się np. piasek który może spowodować trudne do usunięcia nierówności i zmniejszyć trwałość danego materiału.

Dzięki elastyczności można uniknąć np. potłuczenia spadającego na posadzkę szkła. Jednak ostre przedmioty mogą prowadzić do powstania zarysowań i uszkodzeń.

Cena wykładziny winylowej

Cena wykładziny winylowej najczęściej związana jest z jej jakością. Najtańsze rodzaje sprzedawane są w popularnych marketach budowlanych. Są to jednak zazwyczaj materiały z cienką warstwą ścieralną. Nie są one jednak odpowiednie w sytuacjach gdy przewidujemy duże natężenie ruchu w danym pomieszczeniu.